dogru-soru-sormak

Soru Sorma Sanatı

Hem iş hem de sosyal hayatınızda, sizi her daim bir adım öteye taşıyacak ve daha başarılı bir birey olmanızı sağlayacak kilit noktalardan biri SORU SORMAKTIR. Oldukça basit gibi görünen, ancak ince bir zeka işi olan soru sorma, kişiyi karşısındakilerden daha güçlü kılan etkili bir sanattır.

Çevremizdeki birçok insan, başarı grafiğini “doğru cevapları verebilme” üzerine odaklar. Bu yöntem kişinin başarılı yönünü ortaya çıkarsa da, etkili bir iletişim kurmayı sınırlandırır. Nasıl ki sürekli konuşmak yerine, iyi bir dinleyici olmak etkili iletişim kurmanın gerekliliklerinden ise, sürekli cevaplamak yerine doğru ve yerinde sorular sormak da iletişim kurduğumuz bireyleri keşfetmenin en etkili yoludur.

Soru soran kişi güçlüdür. Soru soran kişi kaşiftir. Soru soran kişi yönlendirebilme yeteneğine sahiptir. Eğer karşınızdaki kişiyi konuşturmak, onun hakkında merak ettiğiniz cevapları almak istiyorsanız, daima açık uçlu sorular sorarak sürekliliği sağlamanız gerekir. Daha çok dinleyici olarak aktif olacağınız bu tarz diyaloglarda, aslında yönetmen yine sizsinizdir.

Yine günlük hayatınızda ya da iş yaşamınızda anahtar olarak kullanabileceğiz ikinci bir soru sorma yöntemi ise kapalı uçlu sorulardır. Bu yöntemde aslında verilecek cevaplar bellidir ve soracağınız sorular, almak istediğiniz cevaplar için bir navigasyon görevi taşır. Ahmet Şerif İzgören’in “Soru Sorma Teknikleri” adlı videosunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Eğer insanlarla olan iletişiminizde avantaja sahip olmak istiyorsanız, her zaman doğru cevabı vermeye değil, doğru soruyu sormaya odaklanın. Etkin soru sormayı öğrenin ve sanatınızı konuşturun.

“Akıllı insanlar doğru cevapları verir, zeki insanlar doğru soruları sorar” sözünü daima hatırlayın.

Sizin başarınıza…

Bu yazıyı paylasın...
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInDigg thisShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir