kendinizi geliştirin

Kendinizi Geliştirin

Hikayeler, hem düşündürür hem de empati duygumuzu devreye sokar. İşte bu yüzden, verimlilik üzerine, yine ders verici nitelikte bir hikaye ile yazıma başlayacağım.

İki oduncu arkadaş, her sabah ormana gidip ağaç kesmektedir. Oduncunun biri, sabahları erkenden kalkıp işe koyulur ve bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçer. Gün boyu soluksuz çalışır ve öğlen yemeği bile yemeden işine devam etmektedir. Akşamları da arkadaşından iki saat sonra işi bırakır.

Arkadaşı ise ondan iki saat sonra çalışmaya gelir, işini yaparken zaman zaman dinlenir ve hava kararmaya başlayınca da evine dönmektedir. İkisi birlikte bir hafta bu tempoda çalıştıktan sonra, ne kadar ağaç kestiklerini hesaplamaya koyulurlar. Sonuç ise şaşırtıcıdır. Sık sık mola veren ve akşamları evine erken dönen oduncunun daha fazla ağaç kestiği ortaya çıkar.

Durmaksızın çalışan oduncu, bu sonuca fena halde öfkelenir ve arkadaşına bunun nasıl olduğunu sorar. Sonuçta arkadaşından daha erken odun kesmeye gelmiştir, hiç mola vermeden çalışmıştır ve ondan 2 saat daha geç paydos vermiştir.

Arkadaşı hafifçe gülümseyerek yanıt verir:

“Sen durmadan çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir. ”

Bir işi yaparken, çok çabalamaktan ziyade, efor harcarken ne kadar bilinçli hareket edildiği önem taşır. Nasıl yapıldığını ve püf noktalarını bilmediğiniz bir işi yapmaya koyulduğunuzda, iki kat daha fazla zaman ve emek harcarsınız. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, önce kendinizi ve tekniğinizi geliştirmektir. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece, bu değişim attığınız her adıma yansıyacaktır.

Hayatta sadece çok çalışmak ya da sadece gelişime yoğunlaşmak, yol kat etmenize hiçbir yarar sağlamaz. Bu adeta kürek çekmek gibidir. Bir küreği çektiğinizde, çok efor harcar ancak olduğunuz yerde döner durursunuz. Ne zaman ki iki küreği de aynı anda çevirmeye başlarsınız, işte o zaman yol alırsınız.

Okuyun, izleyin ve daima hayatınıza kısa molalar verin.

Sizin başarınıza…

 

Bu yazıyı paylasın...
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInDigg thisShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir