farkli-dusunun

Farklı Düşünün

İster bir yerde çalışıyor olun, ister bir girişimci, ister kendi işinizin sahibi olun, insanoğlunda “mevcutu sürdürme” dediğimiz, kaynağı “risk almadan korkmak” olan bir güdü vardır. Var olanı devam ettirmek garantici bir tavır olsa da, bireyin kendini geliştirmesi ve yenilikçi bir yapıya sahip olması açısından negatif bir gidişattır.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, size ne sorumluluk verilirse verilsin, “neden?” ve “nasıl?” sorularını sorun ve bir fark yaratmaya, katma değer sağlamaya çalışın.

Finansbank’ta işe başladığım1996 senesinde, benimle birlikte 3 arkadaşıma daha 4 farklı sorumluluk verilmişti. Bunlardan bir tanesi, son iki günün mizanlarını karşılaştırıp tek tek aradaki farkları bulmaktı. Bugünün değeri ile aradaki fark 10.000 TL ve üzeri olduğunda 40 şubeyi birer birer inceleyerek, farkın hangi şubeden geldiğini bulmaya çalışıyorduk. Bu görev, bizler için tam anlamıyla bir hamallıktı.

Görev dağıtımı yapıldığında, 1. , 2. ve 3. ay bu görevi özellikle üstlenmemiştim. Ancak 4. ay, artık sorumluluk bendeydi. Tüm gün boyunca tek yaptığım, son iki günün mizanlarını karşılaştırmak ve varsa aradaki farkı bulmaktı. Yaptığım bu iş oldukça yorucuydu ve zaman alıyordu. Gerçek ve etkili bir çözüm bulmam gerekiyordu.

1996 senesinde, teknolojik faaliyetler henüz tam anlamıyla gelişmemişti ve Excel’i yeni yeni öğrenmeye başlamıştım. Ancak bir çözüm bulmakta kararlıydım ve bilgi işlemci bir arkadaşımı arayarak, bana son iki günün kümüle ve şube bazlı mizanlarını Excel formatında yollamasını rica etmiştim. Bana ulaşan tüm bilgileri Excel’e yerleştirip gerekli formülleri yazdığımda, akşamlara kadar uğraştığım bu işin sadece 2 dakikamı aldığını görmek şaşırtıcıydı.

Bulduğum bu çözümü, ilk gün patronuma söylememiş, işimi hızlıca bitirmiş olmanın verdiği rahatlıkla kendime zaman ayırmıştım. Ancak ikinci gün patronumun yanına gitmiş ve “size bir şey söyleyeceğim ancak bu konuşmanın sonucunda kimsenin işten çıkarılmayacağına dair bir söz istiyorum” diyerek bir ricada bulunmuştum. Patronum şaşkınlıkla nedenini sorguladığında ise, bir kişinin yapabileceği işi birçok kişinin üstlendiğini açıklamıştım. Bulduğum çözümü gösterip, iş için harcanan sürenin 2 dakikaya düştüğünü anlatınca da, patronum şaşkınlıkla karşılamıştı.

Peki beni bu denli pratik bir çözüm bulmaya iten neydi?
“Neden?” ve “Nasıl?” sorularıydı. Elimdeki işi neden böyle yapmak zorundaydım? Peki nasıl bir çözüm bulabilirdim?

Sorgulamak, kendinize yapabileceğiniz en güzel iyiliktir. Sizi hızlıca çözüme ulaştırır. Bugün birçok kişi, yaptığı işi sorgulamaz ve aynı rutin yöntemle yapmaya devam eder. Bu tavır, zamanla insanın sahip olduğu yeteneği ve pratik zekayı köreltir. İnsan üretken olmaktan ziyade, mekanik bir canlı haline gelir.

Sorgulayın. Yaptığınız işi, onu neden yaptığınızı ve işi nasıl daha farklı yapacağınızı sorgulayın. Risk almaktan ve hata yapmaktan asla korkmayın. Sorgulamak, size farklı düşünmeyi öğretecektir.

Sizin başarınıza…

Bu yazıyı paylasın...
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInDigg thisShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

One thought on “Farklı Düşünün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir