direncli-olmak

Dirençli Olun

Bugüne kadar profesyonel iş hayatımda, birçok CV inceledim. Birbirinden değişik özgeçmişler arasında, 10 yıllık iş hayatına 12 firma sığdıranı da gördüm. Nedenini sorduğumda ise hiçbir zaman hatayı kendinde aramayıp, çoğunlukla “patronla anlaşamadım”, “ekip iyi değildi”, “müdürle kavga ettim” vb. cevaplar tarzında, daima firmayı suçlayıcı cevaplar aldım.

Böyle bir tavırla karşılaştığım tüm mülakatlar, ne yazık ki başvuranlar açısından olumsuz sonuçlandı. Çünkü sorunu öncelikle kendinde aramayan bu insanlar, sahip oldukları insan yönetme becerilerini henüz farkında değillerdi.

Bizler hem insan ilişkilerimizde, hem de iş ilişkilerimizde karşılaştığımız en ufak bir sorun karşısında, refleks olarak hemen karşımızdakileri suçlarız. Eğer aşamayacağımızı düşündüğümüz bir problem ise insanları suçlamakla kalmaz, o sorundan koşar adımlarla uzaklaşırız. Bu davranış biçimi ise sabırsızlığın ve dirençsizliğin bir sonucudur.

Gelin size, kendi iş hayatımda deneyimlediğim ve beni doğruya ulaştıran bir tecrübemi anlatayım.

Bayer firmasına girdiğim ilk zamanlar, mükemmel bir iş hayatının beni beklediğine inanıyordum. Potansiyelimi gösterebileceğim ve kendimi geliştirebileceğim bir işe başlamış olmanın heyecanı içerisindeydim. Ancak ilk 3 ay boyunca, firma çok iyi bir kurumsal yapıya sahip olmasına rağmen, insanlardan dolayı oldukça sürpriz mobbingler ile karşılaştım. Artık öyle bir raddeye gelmişti ki, orada çalışmaktan soğuyup, birçok firmaya CV’mi yolladım. En sonunda geri dönüş yapan bir firmayla, Genel Müdür pozisyonunda yer almak üzere el sıkıştım.

Gün sonunda düşünmek için bolca vaktim olduğunda, kendimle yüzleştiğimi fark ettim. Evet, belki Bayer’de istediğim ortamı bulamamıştım. Evet, belki orada hiç beklemediğim kadar mobbinge uğramıştım. Ancak tüm bunlar, el sıkıştığım firmada da başıma gelebilirdi. Her sorun çıktığında oradan da böyle kaçacak mıydım? Hatta her seferinde böyle bir çözümü kaçmakta mı bulacaktım? Yoksa kalarak savaşmakta mı?

Tüm bu düşüncelerin ardından, sabırlı ve dirençli olabilmek için yeni kararlar aldım. Bayer’de devam etmeye karar verdikten bir süre sonra, yeni bir patron geldi ve bana mobbing uygulayan birçok kişinin işine son verdi. Ben ise bir süre sonra terfi aldım, çünkü görevimi dürüst ve doğru bir şekilde icra ediyordum. Tam 8 yıl boyunca Bayer’de çalıştım ve 6 kez terfi aldım. Sabırlı davranmanın, dürüstçe çalışmanın ve insanları yönetebilmenin karşılığını alabilmiştim.

Ne iş yaparsanız yapın, önünüze taş koymaya çalışacaklarını var sayarak hareket edin ve minimum 2 yıl sabır gösterin. Zorlukları ve engelleri, olgunlaşmanız için size sunulan bir tohum gibi görün. Eğer hala bir şeyler değişmemiş ise, hatayı kendinizde aramayı bir erdem bilin ve işinizi değil, kendinizi değiştirin.

Sizin başarınıza…

Bu yazıyı paylasın...
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInDigg thisShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

5 thoughts on “Dirençli Olun

  1. Gerçekten doğru. Kendimizle yüzleşmediğimiz sürece bu iş değil normal hayatımızdada hiçbirşey doğru gitmiyor.
    Kendimize dönüp bende bir anormallik var dediğinizde kitap okumaya, daha pozitif olmaya gayret ediyorsunuz.
    Paylaştığınız tecrübeler için teşekkür ederim. Ziya bey.

  2. Aslında yıllarca yaşadıklarımız sizin anlattığınız ama bu ruh halinden çıkabilenler ancak Eser sahibi olabiliyor. Aslında sanatcı olmak için allah vergisi bir yetenek lazım ama sadece bu yeterli olmuyor birde bunu ortaya koyacak yürek gerek…. YÜREĞİNİZE SAĞLIK ÜSTADIM

  3. evet cok dogru bir yaklasim.Dogdugumuz andan itibaren kendimizi bir cam fanusun icine hapsedip yasamaya calisiyoruz. Artik benim icin bu degisti. Bende varim bu yarista.

  4. HERSEY KENDINIZI DUZELTMEKLE BASLAR egitiminde de dediginiz gibi hersey farkindalik istiyor ve en buyuk basari ic farkindaligi yasadigimiz zaman geliyo tesekkur ediyorum yureginize saglik 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir